Technologia


Węzeł wykonany za pomocą płytek kolczastych


Płytki kolczaste BOVA BV11, BV15, BV20


Sala gimnastyczna


Hale produkcyjne

Firma BOVA  - DOSTAWCA TECHNOLOGII

 

BOVA - NAIL jest wiodącym w środkowej Europie dostawcą kompletnej technologii i oprogramowania do projektowania i  prefabrykacji konstrukcji z litego drewna łączonych płytkami kolczastymi.  Jest to jedyna firma produkująca absolutnie wszystkie systemowe łączniki do produkcji i montażu wiązarowych i tradycyjnych konstrukcji drewnianych. BOVA dostarcza zakładom prefabrykacji spójny system:

a)płytki kolczaste,

b)okucia ciesielskie,

c) specjalistyczne oprogramowanie,

d) piły sterowane numerycznie i prasy hydrauliczne do spajania wiązarów.

Firma nasza współpracuje z dostawcą technologii od wielu lat i jest wiodącym partnerem na polskim rynku.

 

TECHNOLOGIA PREFABRYKACJI KONSTRUKCJI Z LITEGO DREWNA ŁĄCZONYCH PŁYTKAMI KOLCZASTYMI

Przemysłowe wytwarzanie więźby dachowej

Globalną tendencją w świecie jest industrializacja wytwarzania niemal wszystkich produktów – przenoszenie ich produkcji z gospodarstw domowych czy rzemiosła do wyspecjalizowanych firm przemysłowych. Widać to tak w życiu codziennym jak i przemyśle czy budownictwie. Nie wykonuje się już na placu budowy np. drzwi, okien. Są one wytwarzane w fabrykach a na miejscu realizowany jest tylko montaż.  Podobna tendencja zmian występuje też w zakresie więźby dachowej.

Jest wiele metod jakie stosuje się w przemysłowym wytwarzaniu więźby, jednak ta metoda zdecydowanie dominuje  w świecie – technologia łączenia za pomocą płytek kolczastych.
 

PŁYTKA KOLCZASTA

W latach 50-tych w USA wynaleziono specjalny łącznik do konstrukcji drewnianych – płytkę kolczastą. Firma BOVA produkuje 3 typy płytek z ocynkowanej stalowej blachy konstrukcyjnej S 280 GD + Z275:

  • BV 11 z blachy o grubości 1,0 mm z wytłoczonymi w niej kolcami długości 10 mm,
  • BV 15 z blachy o grubości 1,5 mm z wytłoczonymi w niej kolcami o długości 15 mm,
  • BV 20 z blachy o grubości 2,0 mm z wytłoczonymi w niej kolcami o długości 20 mm.

 

Wszystkie  typy płytek kolczastych produkowane są w bardzo szerokim asortymencie wymiarowym co pozwala na doskonałą optymalizację doboru łącznika dla zrównoważenia występujących sił w węźle.

Każda z płytek kolczastych dostępna jest także w wersji z blachy nierdzewnej.

Ponad to  firma BOVA produkuje płytki kolczaste  z obustronnie wytłoczonymi kolcami a także płytki kolczaste narożne w szerokim asortymencie wymiarowym.

Nowatorskie rozmieszczenie kolców oraz ich kształt  w najpopularniejszej kolczastej płytce konstrukcyjnej BV 15 pozwoliły na osiągnięcie największej nośności charakterystycznej zakotwienia na jednostkę powierzchni spośród wszystkich producentów na świecie!

 

GŁÓWNE ZASTOSOWANIA TECHOLOGII

Korzystając z technologii płytek kolczastych można tworzyć konstrukcje o różnego typu przeznaczeniach. Najważniejsze z nich to:

1.Budownictwo mieszkaniowe – dachy z poddaszem mieszkalnym lub nieużytkowym.

2.Wiązary do 30m rozpiętości bez podpory  pośredniej - na hale, obiekty rolnicze, magazyny, baseny, sale gimnastyczne, itp.

  • Wiązary z litego drewna dzięki połączeniu płytką kolczastą mogą osiągać rozpiętości do 30m bez pośredniej podpory. Nie jest to wykonalne przy zbijaniu wiązarów z drewna metodami ciesielskimi. W Polsce pionierami zastosowania wiązarów drewnianych z płytkami kolczastymi były sieci supermarketów LIDL i „NETTO.  Aktualnie wiązary używa się także na budowach wielu innych sieci sklepów jak : BIEDRONKA, PLUS, POLOMARKET, PAULINKA, itd.
  • Inną grupą inwestorów jest rolnictwo. Zadasza się w ten sposób kurniki, obory, chlewnie, wiaty, magazyny płodów rolnych, ośrodki jeździeckie, wozownie, ujeżdżalnie koni, stajnie i wozownie.
  • Wśród pozostałych rynków zbytu na wiązary o dużych rozpiętościach są także hale produkcyjne i obiekty magazynowe,
  • Szkoły i obiekty sportowe – sale gimnastyczne, baseny siłownie, zadaszenia kortów.

3. Tanie hale drewniane.

Wiązary z płytkami kolczastymi pozwalają wznosić nie tylko same dachy, ale i kompletne hale. Jest to tania alternatywa dla konstrukcji stalowych czy z drewna klejonego.

4. Belki stropowe.

5. Domy drewniane szkieletowe.

6. Szalunki do konstrukcji betonowych.

7. Nadbudowy na płaskie dachy.

Rozwijającym się rynkiem zbytu w Polsce są nadbudowy na dachach płaskich. Nadbudowa w oparciu o wiązary stwarza tu całkiem nowe możliwości uzyskania dodatkowej powierzchni na mieszkanie lub inne cele użytkowe. Szczególnie korzystnie pod względem architektonicznym a także ekonomicznym wypada nadbudowa dachów płaskich, tzw. " stropodachów " stosowanych powszechnie  w latach  siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Za cenę remontu kapitalnego takiego dachu z  dociepleniem i wymianą rynien można zbudować nowy spadzisty dach zaprojektowany indywidualnie i wyprodukowany z milimetrowa dokładnością.

 

 

 
 
Polityka prywatności i cookies